Historia
Budowa szkoły w latach 20-tych XX wieku
Szkola podstawowa w Kruszewie jedna z najstarszych szkól na Podlasiu, budowanych w latach 20-tych na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoim wyglądem przypomina staropolski dworek z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach.
Pierwsi nauczyciele i uczniowie szkoły
Szkoła przyjęła swoich uczniów i nauczycieli w roku szkolnym 1927/28. Od razu stała się ośrodkiem edukacji i kultury. Pierwszym kierownikiem szkoły został Józef Świrnik.
W żałobie po śmierci marszałka
Pani Zofia Turowska z domu Szczepańska wspomina, że w roku 1935 po śmierci J. Piłsudskiego została ogłoszona żałoba narodowa.
Przedwojenne zdjęcie szkoły
Podczas II wojny światowej szkoła w Kruszewie pozostaje w stanie prawie nienaruszonym. Zniszczeniu ulega tylko niewielki fragment budynku. Nauka trwa do 1941 roku.
Pierwsze powojenne zdjęcie
W czasie okupacji sowieckiej wprowadzono dodatkowo język rosyjski. Po wejściu Niemców szkoła zostaje zamknięta. Dzieci wracają do niej dopiero w 1944 roku.
Mimo upływu czasu, zawirowań historii szkoła spełnia swoje funkcje: uczy i wychowuje. Jest ostoją edukacji, kultury, czymś niezmiennym i trwałym.
Zima w szkole
Na przestrzeni lat szkoła jest modernizowana. W 1962 r. zakończono elektryfikację budynku, w 1966 zakupiono pierwszy telewizor, zaś w 1968 założono telefon.
W latach 90-tych piece kaflowe zastąpiono ogrzewaniem na opał olejowy, wykonano łazienki oraz sale gimnastyczną. Zmieniono pokrycie dachowe, a także ułożono polbruk wokół szkoły.
70 – lecie szkoły
31 V 1997r. odbyła się uroczystość związana z 70-leciem szkoły i I zjazd absolwentów.
Sala informatyczna
w 1998 r. szkoła zdobyła komputery, dwa lata później założono internet.
28 IV 2000 r. uchwałą Rady Miejskiej w Choroszczy nadano szkole imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. 25 VI 2000 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole. Dzięki pomocy finansowej rodziców szkoła otrzymała również sztandar.
Festyn Dzień Ogródka po raz pierwszy zorganizowano 24 IX 2000 r. Nazwa festynu nie była przypadkowa. Kiszone ogórki, które były specjałem kruszewskich rolników, rozsławiły nasz region na cały kraj. Festyn jest organizowany corocznie i zyskał miano imprezy ogólnopolskiej.
Dzień Nauczyciela
Grono pedagogiczne w świątecznym nastroju – Dzień Nauczyciela 2002 r.
Uzyskanie certyfikatu
1 X 2004 r. szkoła uzyskała certyfikat “Szkoła z klasą”. Akcja była organizowana przez “Gazetę wyborczą” wraz z Fundacją “Centrum Edukacji Obywatelskiej”.
W czerwcu 2004 r. szkoła uzyskała “Certyfikat Jakości Centrum Aktywności Lokalnej”.
Przeprowadzono generalny remont. Odnowiono sale lekcyjne, korytarz oraz ocieplono i zmieniono elewację zewnętrzną budynku.
W grudniu uroczyście obchodziliśmy 80 – lecie powstania naszej szkoły. Rodzice przygotowali wystrzałowy tort.
POŁOŻENIE
Wieś Kruszewo leży 20 km od Białegostoku i 7 km od Choroszczy na skraju najładniejszych obszarów wielokorytowej rzeki Narwi zwanych “Polską Amazonią”.
Przyroda otaczająca szkołę charakteryzuje się dużą naturalnością. Unikalność fauny i flory spowodowała utworzenie na tym obszarze w 1996 r. Narwiańskiego Parku Narodowego.
Znajdują się tu starorzecza, meandry, wielokrotnie rozczłonkowane koryto porośnięte wspaniałą roślinnością.
Korzystając z tak bogatego przyrodniczo zaplecza opracowaliśmy i wytyczyliśmy ścieżkę dydaktyczną pt.:”ZE SZKOŁY NA ZERWANY MOST”. Nasza ścieżka ma około 8 km i mamy nadzieję, że pozwoli Wam na odkrycie piękna maleńkiego fragmentu Doliny Górnej Narwi, wzbogacenie wiedzy przyrodniczej oraz miłe spędzenie czasu.
Jeśli my nie wychodzimy do przyrody, ona przychodzi do nas. Łosie, bociany, jeże, sarny – wprawny badacz bardzo szybko rozpozna wszystkie gatunki odwiedzające naszą szkołę.
Wieś Kruszewo leży 20 km od Białegostoku i 7 km od Choroszczy na skraju najładniejszych obszarów wielokorytowej rzeki Narwi zwanych “Polską Amazonią”.
Szkoła ma swoją siedzibę w oddalonym od reszty zabudowań neoklasycystycznym dworku (co pozwala na oderwanie się od zgiełku codzienności i pełne oddanie pracy w niepowtarzalnej przyrodzie).
Uważny obserwator usłyszy, a może i zobaczy, rzadkie gatunki ptaków. Otulina parku jest rajem dla myśliwych i wędkarzy.
Korzystając z tak bogatego przyrodniczo zaplecza opracowaliśm i wytyczyliśmy ścieżkę dydaktyczną pt.:”ZE SZKOŁY NA ZERWANY MOST”. Nasza ścieżka ma około 8 km i mamy nadzieję, że pozwoli Wam na odkrycie piękna maleńkiego fragmentu Doliny Górnej Narwi, wzbogacenie wiedzy przyrodniczej oraz miłe spędzenie czasu.