Historia

lata 1920-te

Budowa szkoły w latach 20-tych XX wieku

Szkola podstawowa w Kruszewie jedna z najstarszych szkól na Podlasiu, budowanych w latach 20-tych na cześć Marszałka Józefa Piłsudskiego. Swoim wyglądem przypomina staropolski dworek z czterospadowym dachem i portalem wspartym na dwóch kolumnach.

lata 1920-te
1927 rok

Pierwsi nauczyciele i uczniowie szkoły

Szkoła przyjęła swoich uczniów i  nauczycieli w roku szkolnym 1927/28. Od razu stała się ośrodkiem edukacji i kultury. Pierwszym kierownikiem szkoły został Józef Świrnik.

1927 rok
1935 rok

W żałobie po śmierci marszałka

Pani Zofia Turowska z domu Szczepańska wspomina, że w roku 1935 po śmierci J. Piłsudskiego została ogłoszona żałoba narodowa.

1935 rok
1941 rok

Przedwojenne zdjęcie szkoły

Podczas II wojny światowej szkoła w Kruszewie pozostaje w stanie prawie nienaruszonym. Zniszczeniu ulega tylko niewielki fragment budynku. Nauka trwa do 1941 roku.

1941 rok
1944 rok

Pierwsze powojenne zdjęcie

W czasie okupacji sowieckiej wprowadzono dodatkowo język rosyjski. Po wejściu Niemców szkoła zostaje zamknięta. Dzieci wracają do niej dopiero w 1944 roku.

1944 rok
1962 rok

Mimo upływu czasu, zawirowań historii szkoła spełnia swoje funkcje: uczy i wychowuje. Jest ostoją edukacji, kultury, czymś niezmiennym i trwałym.

1962 rok
1966 rok

Zima w szkole

Na przestrzeni lat szkoła jest modernizowana. W 1962 r. zakończono elektryfikację budynku, w 1966 zakupiono pierwszy telewizor, zaś w 1968 założono telefon.

1966 rok
lata 90-te

W latach 90-tych piece kaflowe zastąpiono ogrzewaniem na opał olejowy, wykonano łazienki oraz sale gimnastyczną. Zmieniono pokrycie dachowe, a także ułożono polbruk wokół szkoły.

lata 90-te
1997 rok

70 – lecie szkoły

31 V 1997r. odbyła się uroczystość związana z 70-leciem szkoły i I zjazd absolwentów.

1997 rok
1998 rok

Sala informatyczna

w 1998 r. szkoła zdobyła komputery, dwa lata później założono internet.

1998 rok
2000 rok

28 IV 2000 r. uchwałą Rady Miejskiej w Choroszczy nadano szkole imię Marszałka Józefa Piłsudskiego. 25 VI 2000 r. odbyły się uroczystości związane z nadaniem imienia szkole. Dzięki pomocy finansowej rodziców szkoła otrzymała również sztandar.

2000 rok
IX.2000 rok

Festyn Dzień Ogródka po raz pierwszy zorganizowano 24 IX 2000 r. Nazwa festynu nie była przypadkowa. Kiszone ogórki, które były specjałem kruszewskich rolników, rozsławiły nasz region na cały kraj. Festyn jest organizowany corocznie i zyskał miano imprezy ogólnopolskiej.

IX.2000 rok
2002 rok

Dzień Nauczyciela

Grono pedagogiczne w świątecznym nastroju – Dzień Nauczyciela 2002 r.

2002 rok
2004 rok

Uzyskanie certyfikatu

1 X 2004 r. szkoła uzyskała certyfikat “Szkoła z klasą”. Akcja była organizowana przez “Gazetę wyborczą” wraz z Fundacją “Centrum Edukacji Obywatelskiej”.

2004 rok
VI 2004 rok

W czerwcu 2004 r. szkoła uzyskała “Certyfikat Jakości Centrum Aktywności Lokalnej”.

VI 2004 rok
2005 – 2007

Przeprowadzono generalny remont. Odnowiono sale lekcyjne, korytarz oraz ocieplono i zmieniono elewację zewnętrzną budynku.

2005 – 2007
2007 rok

W grudniu uroczyście obchodziliśmy 80 – lecie powstania naszej szkoły. Rodzice przygotowali wystrzałowy tort.

2007 rok

POŁOŻENIE

Wieś Kruszewo leży 20 km od Białegostoku i 7 km od Choroszczy na skraju najładniejszych obszarów wielokorytowej rzeki Narwi zwanych “Polską Amazonią”.
Przyroda otaczająca szkołę charakteryzuje się dużą naturalnością. Unikalność fauny i flory spowodowała utworzenie na tym obszarze w 1996 r. Narwiańskiego Parku Narodowego.
Znajdują się tu starorzecza, meandry, wielokrotnie rozczłonkowane koryto porośnięte wspaniałą roślinnością.

Korzystając z tak bogatego przyrodniczo zaplecza opracowaliśmy i wytyczyliśmy ścieżkę dydaktyczną pt.:”ZE SZKOŁY NA ZERWANY MOST”. Nasza ścieżka ma około 8 km i mamy nadzieję, że pozwoli Wam na odkrycie piękna maleńkiego fragmentu Doliny Górnej Narwi, wzbogacenie wiedzy przyrodniczej oraz miłe spędzenie czasu.
Jeśli my nie wychodzimy do przyrody, ona przychodzi do nas. Łosie, bociany, jeże, sarny – wprawny badacz bardzo szybko rozpozna wszystkie gatunki odwiedzające naszą szkołę.

Wieś Kruszewo leży 20 km od Białegostoku i 7 km od Choroszczy na skraju najładniejszych obszarów wielokorytowej rzeki Narwi zwanych “Polską Amazonią”.

Szkoła ma swoją siedzibę w oddalonym od reszty zabudowań neoklasycystycznym dworku (co pozwala na oderwanie się od zgiełku codzienności i pełne oddanie pracy w niepowtarzalnej przyrodzie).

Przyroda otaczająca szkołę charakteryzuje się dużą naturalnością. Unikalność fauny i flory spowodowała utworzenie na tym obszarze w 1996r. Narwiańskiego Parku Narodowego.

Znajdują się tu starorzecza, meandry, wielokrotnie rozczłonkowane koryto porośnięte wspaniałą roślinnością.

Uważny obserwator usłyszy, a może i zobaczy, rzadkie gatunki ptaków. Otulina parku jest rajem dla myśliwych i wędkarzy.

Korzystając z tak bogatego przyrodniczo zaplecza opracowaliśm i wytyczyliśmy ścieżkę dydaktyczną pt.:”ZE SZKOŁY NA ZERWANY MOST”. Nasza ścieżka ma około 8 km i mamy nadzieję, że pozwoli Wam na odkrycie piękna maleńkiego fragmentu Doliny Górnej Narwi, wzbogacenie wiedzy przyrodniczej oraz miłe spędzenie czasu.

SPACERKIEM PO SZKOLE

Klasy zostały odnowione. Są w przyjaznych pastelowych kolorach. Uczniowie bardzo chętnie zdobywaja wiedzę, wykonują ciekawe prace i prezentują je.

Jedna z milszych lekcji to informatyka. Uczniowie poznają tu ciekawe i użyteczne programy, budowę komputera, tworzą grafikę i grają w gry dydaktyczne.

W tej klasie łączymy przyrodę z nauką języka angielskiego. Mamy do swojej dyspozycji komputer, do którego możemy podłączyć mikroskop, aby obejrzeć pantofelka i opisać go po angielsku.

Tajemne przejście, które przemierzają uczniowie zdobywając kolejne szczeble wiedzy.

“Na dywaniku” u pani dyrektor można obejrzeć kolekcję bocianów.

“Studnia życzeń” – nie tylko uczniowskich.
Jeśli macie ochotę bliżej przyjrzeć się naszej szkole, zapraszmy do galerii.

Close Menu